FP25R12KT4BPSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
FP25R12KT4BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 25 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPIM™ 2
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.15V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : AG-ECONO2B
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 160 W
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.45 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FP25R12
Description : LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 25 A 160 W Chassis Mount AG-ECONO2B