FF900R12IP4VBOSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
FF900R12IP4VBOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 900 A
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : PrimePACK™2
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.05V @ 15V, 900A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 5100 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 54 nF @ 25 V
Configuration : 2 Independent
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FF900R12
Description : IGBT MOD 1200V 900A 5100W
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1200 V 900 A 5100 W Chassis Mount Module