CM450DY-24S
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
CM450DY-24S
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 410 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : IGBTMOD™
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.25V @ 15V, 450A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Powerex Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 3330 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 45 nF @ 10 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MOD 1200V 410A 3330W
Contact Now
IGBT Module Half Bridge 1200 V 410 A 3330 W Chassis Mount Module