FF500R17KE4BOSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
FF500R17KE4BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 500 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : C
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.3V @ 15V, 500A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Package / Case : Module
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 45 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge Inverter
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FF500R17
Description : IGBT MODULE 1700V 500A
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge Inverter 1700 V 500 A Chassis Mount Module