FS75R07U1E4BPSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
FS75R07U1E4BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 100 A
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : SmartPACK1
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.95V @ 15V, 75A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 650 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 275 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 4.6 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS75R07
Description : IGBT MOD 650V 100A 275W
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 650 V 100 A 275 W Chassis Mount Module