SRP175LF
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Strap
Resistance : 0.12 Ohms
Termination Style : Axial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 15 VDC
Series : SRP
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.75 A
Trip Current : 3.8 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 1.75A 15V 100A Imax